Fryderyki 2014: Dawid Podsiadło rozbił bank
Fryderyki 2014: Podsiadło zgarnął wszystko

Dawid Podsiadło zdobył aż cztery statuetki podczas jubileuszowej 20. gali Fryderyków. Nagrodzono również m.in. Włodka Pawlika, Dominika Wanię i Piotra Beczałę.

Muzycy odebrali statuetki w trzech sekcjach: rozrywkowej, jazzowej oraz muzyki poważnej.

W sekcji muzyki rozrywkowej rozdano nagrody w czterech kategoriach - we wszystkich zwyciężył Dawid Podsiadło. Otrzymał Fryderyki w kategoriach: album roku za „Comfort and Happiness” (nominowani byli także Edyta Bartosiewicz za płytę „Renovatio”, Jamal za „Miłość”, Kayah za „Transoriental Orchestra” i Waglewski Fisz Emade za „Matka, Syn, Bóg”) oraz artysta roku (pokonując Edytę Bartosiewicz, Kayah, Tomasza Makowieckiego i Waglewski Fisz Emade).

Podsiadło został uhonorowany Fryderykami także za debiut roku (nominowani byli też Chłopcy Kontra Basia, Fismoll, Ifi Ude i Damian Ukeje) i za utwór roku, którym zostały „Trójkąty i kwadraty”.

W sekcji muzyki jazzowej wręczono nagrody w trzech kategoriach. Za najlepszy album ubiegłego roku uznano płytę „Ravel” Dominika Wani. Fryderyka w kategorii artysta roku odebrał Włodek Pawlik. Najlepszym debiutantem w muzyce jazzowej okazał się Dominik Wania.

W kategorii artysta roku w muzyce poważnej Fryderyka otrzymał Piotr Beczała.

Fryderyka za album roku w muzyce współczesnej zdobył Opium String Quartet z Jadwigą Rappe za „Piotr Moss - Chagall For Strings”.

W sekcji muzyki poważnej nagrody zostały wręczone także m.in. w kategoriach: album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa, album roku muzyka dawna i barokowa, album roku muzyka kameralna, album roku muzyka współczesna oraz album roku recital solowy.

Jubileuszowa edycja to także Złote Fryderyki za całokształt twórczości. Otrzymali je: światowej sławy skrzypek i pedagog Konstanty Andrzej Kulka, nagrodzony pośmiertnie gitarzysta jazzowy Jarek Śmietana oraz muzyk rockowy i kompozytor Marek Jackowski, który zmarł w maju 2013 r.

reklama