Nominacje do Fryderyków 2016
Uhonorowani Złotymi Fryderykami (fot. TVP)

Kortez, Dawid Podsiadło i Nikola Kołodziejczyk znaleźli się wśród nominowanych w 22. edycji Nagród Akademii Fonograficznych „Fryderyki”. Nominacje ogłoszono w środę w Warszawie. Złotymi Fryderykami uhonorowano Korę, Michała Urbaniaka i Bernarda Ładysza.

W tym roku o nominację do nagrody Fryderyka walczyło 1120 artystów, albumów, utworów i teledysków: 237 płyt z polską muzyką rozrywkową, 91 albumów jazzowych, 166 krążków z muzyką poważną, 254 utwory muzyczne oraz 223 teledyski.

Nominacje wyłonione zostały drogą internetowego głosowania członków Akademii Fonograficznej; w głosowaniu udział brało 1200 twórców, dziennikarzy muzycznych i przedstawicieli branży fonograficznej. Nagrody wręczone zostaną w ośmiu kategoriach muzyki rozrywkowej, ośmiu kategoriach muzyki poważnej oraz trzech kategoriach jazzowych. W kategorii album roku obok wykonawcy nagrodzony zostanie również producent płyty; w kategorii utwór roku.

Złote Fryderyki już przyznane

Tegoroczne nagrody Złotych Fryderyków, mające na celu uhonorowanie wielu lat osiągnięć artystycznych o wyjątkowej wartości dla polskiej kultury, zostały przyznane piosenkarce, autorce tekstów i wierszy, wokalistce grupy Maanam Oldze Sipowicz - Korze, skrzypkowi i saksofoniście jazzowemu Michałowi Urbaniakowi oraz śpiewakowi operowemu Bernardowi Ładyszowi. Nazwiska laureatów 22. edycji „Fryderyków” zostaną ogłoszone podczas dwóch gal: 20 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się wręczenie nagród w kategorii „muzyka rozrywkowa i jazzowa”. Następnego dnia w stołecznym Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się gala poświęcona muzyce poważnej.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne. Pierwszy raz wręczono je w 1995 r. Laureatów wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, która powstała w 1999 r. Głosowanie jest dwuetapowe i tajne. Obecnie Akademia Fonograficzna liczy ponad 1300 członków. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści. Lista wszystkich nominowanych jest dostępna na stronie www.zpav.pl.

Źródło: PAP

reklama