Fryderyki 2017 za najlepsze nagrania muzyki poważnej i klasycznej rozdane
Laureatka Fryderyka 2017 w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa Agnieszka Franków-Żelazny (fot. PAP)

Dwie statuetki dla Kwartetu Śląskiego i dwie dla Pawła Łukaszewskiego. Znamy laureatów nagrody Fryderyk 2017 za najlepsze nagrania muzyki klasycznej. Statuetki zostały rozdane podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Za wydane w ubiegłym roku płyty artystom przyznano nagrodę w ośmiu kategoriach.

Dwie z nich w kategorii muzyka kameralna i w kategorii muzyka współczesna za płyty „Musica Profana 1” i „IV Symfonia o Bożym Miłosierdziu” otrzymał Paweł Łukaszewski. Artysta powiedział IAR, że muzyka sakralna cieszy się nadal dużą popularnością i mogłaby być swoistą muzyką eksportową. – Polacy to muzyka sakralna, można by tak powiedzieć - stwierdził kompozytor. Przywołał znane na całym świecie nazwiska Pendereckiego, Góreckiego i Kilara. – Rosną godni im następcy - powiedział.

Licząca 375 osób kapituła nagrody uznała płytę „Grażyna Bacewicz: Complete String Quartets” w wykonaniu Kwartetu Śląskiego za najlepszy album polski wydany w ubiegłym roku za granicą. Krążek ten otrzymał także statuetkę Fryderyka 2017 w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Nagrodzeni muzycy Arkadiusz Kubica i Szymon Krzeszowiec powiedzieli IAR, że cieszy ich powrót mody na słuchanie muzyki z nośników analogowych. Z drugiej strony zauważyli, że młodzi ludzie na co dzień często wybierają muzykę w sklepach internetowych, a nie fizyczne nośniki.

Artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej przyznawana jest Nagroda Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych. W tym roku otrzymał ją pianista i pedagog Piotr Paleczny. Nagrody wręczał między innymi wiceminister kultury Jarosław Sellin, który przywołał słowa Leszka Kołakowskiego. Mówił, że każda dziedzina twórczości człowieka podlega racjonalnemu wyjaśnieniu, z wyjątkiem jednej dziedziny, która jest „nie z tego świata” - muzyki.

Uroczystość wręczenia Fryderyków 2017 uświetniła między innymi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, Piotr Orzechowski „Pianohooligan” i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” dyrygowany przez Annę Szostak.

reklama