Peszek, Coma i Czesław Śpiewa dzielą się Fryderykami
Maria Peszek (fot. TVP/Jan Bogacz)

Zespół „Coma” i jego lider Piotr Rogucki, formacja „Czesław Śpiewa”, Maria Peszek i Katarzyna Nosowska to najbardziej utytułowani laureaci 15. edycji nagród muzycznych Fryderyk 2009, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Coma i Rogucki nominowani byli w sześciu kategoriach. Otrzymali nagrody w trzech: Album roku: rock („Hipertrofia”), Wokalista roku i Grupa roku. Formacja Czesław Śpiewa (siedem nominacji) została uznana za Nową twarz fonografii. Poza tym jej płytę „Debiut” nagrodzono w kategorii Album roku: pop, a piosenkę „Maszynka do świerkania” jako najlepszą wskazała publiczność w kategorii Piosenka roku.

Maria Peszek (siedem nominacji) otrzymała nagrodę w kategorii Autor roku i Album roku: muzyka alternatywna za płytę „Maria Awaria”. W kategorii Produkcja muzyczna roku nagrodzono też jej płytę „Maria Awaria”, którą wyprodukował Andrzej Smolik.
Katarzynie Nosowskiej przypadły nagrody w kategorii Album roku: piosenka poetycka (za płytę „Osiecka”) i Wokalistka roku.

Album „Verses of Steel” Acid Drinkers został doceniony w kategorii Album roku: heavy metal. W kategorii Kompozytor roku nagrodę otrzymał Wojciech Waglewski.

W kategorii Wydawnictwo specjalne : Najlepsza oprawa graficzna zwyciężyła formacja Silver Rocket z albumem „Tesla”, którego projekt graficzny opracowali Mariusz Szypura i Grzegorz Domaradzki. Kapela ze Wsi Warszawa otrzymała Fryderyka 2009 w kategorii Album roku: folk za płytę „Wymixowanie”. Najlepszy wideoklip nakręcił Kuba Łubniewski dla projektu Sokół feat. Pono i jego piosenki „W aucie”.

W kategorii Album roku: blues zwyciężył zespół Kasa Chorych z płytą „Koncertowo”. Zespół Fisz Emade z płytą „Heavi Metal” został nagrodzony za Album roku - Hip-hop/r'n'b.

Płyta Erykah Badu „New Amerykah, Part One” została nagrodzona jako Najlepszy album zagraniczny.

Złoty Fryderyk za całokształt twórczości przypadł Jerzemu Połomskiemu. Nagrodę wręczyła prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Z wielką radością chcę podziękować Akademii za tę cenną, bo złotą niespodziankę – powiedział artysta.

Na gali Fryderyków 2009 w kategoriach muzyki rozrywkowej pojawił się również kompozytor Krzysztof Penderecki, uhonorowany w tym roku Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości. Zapytany przez prowadzącego Tomasza Kammela o to, co motywuje go do tworzenia, odpowiedział: „Mój ogród, natura i rodzina”.

Rozdanie nagród artystom muzyki rozrywkowej poprzedziła gala w Bazylice oo. Salezjanów, podczas której nagrodzono twórców muzyki poważnej i jazzowej, w tym Pendereckiego.

Fryderyk 2009 to 15. edycja nagród polskiego środowiska muzycznego przyznawanych przez artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Tegoroczne Fryderyki zostały przyznane w 32 kategoriach. (PAP)

reklama